„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna.”

Wiwat Maj ,Trzeci Maj!

Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Uchwalona 229 lat temu pierwsza polska ustawa zasadnicza, była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie spisaną konstytucją. Przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja.

Dokument zmienił ustrój państwa na monarchię konstytucyjną. Regulował zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wprowadzał trójpodział władzy na: ustawodawczą (dwuizbowy parlament), wykonawczą (król) i sądowniczą oraz znosił wolną elekcję i zasadę liberum veto. Ograniczył znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi. Gwarantował tolerancję religijną. Zgodnie z zapisami, chłopi zostali wzięci pod ochronę państwa. Ustawa rządowa zapowiadała także reformę sądownictwa.

Co roku w naszej szkole uroczystym apelem obchodziliśmy święto uchwalenia Konstytucji 3 maja. W tym roku zadbajmy o to, aby ten wyjątkowy dzień był uroczyście upamiętniony w naszych domach i rodzinach.

Poniżej prace naszych uczniów

konstytucjaok