Dziennik Vulcan

Film 70-lecie szkoły

Archiwum 2016/2017

PLASTYKA

Po co te wiadomości? Po co ta lekcja plastyki? Jakby nie było dosyć materiału z matematyki, języka polskiego, historii i innych przedmiotów. Plastyka to dziedzina wiedzy równie ważna jak wyżej wymienione. Sztuka, bowiem, pomaga dzieciom w ich rozwoju. Jest środkiem dającym równowagę psychiczną. Dziecko tworząc swoje małe dzieła sztuki zaspakaja pragnienie zabawy, ruchu oraz kreuje własną wizję świata. Twórczość plastyczna daje szczególną formę aktywności, przynoszącą wiele satysfakcji i radości poprzez oglądanie, dotykanie, manipulowanie. Mały artysta rysuje, maluje bardzo chętnie. Przedstawia na swoich pracach głównie to, co wie, a nie to, co widzi. Treść jego rysunków jest tym bogatsza, im większa jest jego wiedza na temat świata. Rysunki i malowidła są zapisem jego pojęć, uczuć oraz spostrzeżeń dotyczących otoczenia. Tworząc prace plastyczne dziecko rozwija własną wyobraźnię i pomysłowość, staje się samodzielne, nabywa umiejętności radzenia sobie, dobierania narzędzi i materiałów potrzebnych do realizacji projektu, wykazywania inicjatywy. Dzieci bardzo angażują się w proces tworzenia i z dumą pokazują swoje prace. Wzrastanie w określonej przestrzeni estetycznej kształtuje osobowość młodego człowieka, a wiedza o sztuce potrzebna mu będzie w dorosłym życiu, bo ułatwi mu zrozumienie rzeczywistości, wyjdzie naprzeciw jego potrzebom. Na zajęciach z plastyki realizowane są treści, które stanowią korelację z innymi przedmiotami. W rezultacie posiadane przez dzieci wiadomości są przez to bogatsze. Dzieci rysują postacie historyczne, malują kwiaty, rośliny i zwierzęta. Swoimi własnoręcznie wykonanymi obrazkami wnikają w atmosferę pór roku, w ich klimat i piękno. Nasuwają się wspólne zagadnienia dla języka polskiego, muzyki i plastyki, takie jak: piękno, kompozycja, problemy społeczne i moralne. Wspólne zagadnienia kultury i estetyki. Wiadomości z zakresu różnych przedmiotów wzajemnie się przenikają i uzupełniają. A zatem… „Jeśli nie postawimy na rozwój twórczego myślenia już w dzieciństwie-pozostanie nam w przyszłym pokoleniu tylko kupowanie cudzych licencji”.

Małgorzata Głębowska

Szachy

szachy

Profesjonalna gra w szachy!

« Lis