Witamy na stronie SP 27

Witamy serdecznie na stronie SP 27

Jak zachęcić dziecko do odrabiania zadań domowych? Dla każdego dziecka przygoda ze szkołą jest wielkim przeżyciem ale także nie lada wyzwaniem. Wejście w nową rolę społeczną, jaką jest rola ucznia, wymaga poddania się dyscyplinie szkolnej i podjęciu nowych obowiązków. Wywiązywanie się z obowiązków szkolnych uczy dziecko odpowiedzialności. Nie zawsze jednak jest to takie proste. Nauka sprawia jednym przyjemność a dla niektórych jest trudnym obowiązkiem, z którym nie zawsze sobie radzą. W jaki sposób zachęcić więc dziecko do nauki?

1. Stwórzmy atmosferę zachęty, że warto nabywać nowe umiejętności.

2. Dziecko powinno być po obiedzie i odpoczynku, zanim przystąpi do odrabiania zadań domowych.

3. Określmy czas pracy dziecka. Zbyt długie siedzenie przy biurku nie sprzyja koncentracji i sprawia,że odrabianie lekcji kojarzy się dziecku z przymusem siedzenia przy biurku. Jeśli przewidujemy przerwy w czasie odrabiania zadań domowych, ustalmy to wcześniej z dzieckiem. Narastające zmęczenie podczas nauki zmniejsza koncentrację i stwarza atmosferę zniechęcenia.

4. Zadania domowe powinny być odrabiane w ciszy i spokoju, najlepiej w stałym miejscu, gdzie nic nie rozproszy dziecka.

5. Miejsce pracy powinno być wcześniej uporządkowane przez dziecko oraz powinny być przygotowane potrzebne pomoce i przybory.

6. Zwróćmy dziecku uwagę na to,że skupiona uwaga pomaga szybciej zapamiętywać.

7. Nie zadawajmy dziecko niepotrzebnych pytań i nie rozpraszajmy jego uwagi.

8. Dziecko powinno wykonywać najpierw polecenia trudniejsze a później łatwiejsze.

9. Po wykonaniu każdego zadania powinniśmy pochwalić dziecko. Taka pochwała motywuje do dalszej pracy i uczy wiary we własne możliwości. Doceńmy więc nie tylko efekt ale każdy wysiłek włożony w pracę.

10. Pracujmy z dzieckiem a nie za dziecko. Ograniczmy naszą pomoc tylko do takich zadań, przez które dziecko nie będzie mogło samodzielnie przejść. Uczmy samodzielności i odpowiedzialności.

 

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne. Jednym praca domowa zajmie chwilę a innym całe popołudnie. Bądź cierpliwy/a i nie zniechęcaj się. Pokaż, że w każdej sytuacji dziecko może na Ciebie liczyć 🙂 

Projekt Dzieciaki w przedszkolu

tekst alternatywny

Projekt Mali Odkrywcy

tekst alternatywny

Wolontariat

Projekt ZPWSE

xxx

Projekt Edukacja przez szachy

tekst alternatywny

SKO

tekst alternatywny

Projekt Matematyka tu i tam

tekst alternatywny

Projekt LADS

tekst alternatywny

BHPEX

tekst alternatywny

Superubezpieczenia

tekst alternatywny

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
« sty    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728