Dziennik Vulcan

Dowozy

Odliczanie do wakacji!

Film 70-lecie szkoły

Jak zachęcić dziecko do odrabiania zadań domowych? Dla każdego dziecka przygoda ze szkołą jest wielkim przeżyciem ale także nie lada wyzwaniem. Wejście w nową rolę społeczną, jaką jest rola ucznia, wymaga poddania się dyscyplinie szkolnej i podjęciu nowych obowiązków. Wywiązywanie się z obowiązków szkolnych uczy dziecko odpowiedzialności. Nie zawsze jednak jest to takie proste. Nauka sprawia jednym przyjemność a dla niektórych jest trudnym obowiązkiem, z którym nie zawsze sobie radzą. W jaki sposób zachęcić więc dziecko do nauki?

1. Stwórzmy atmosferę zachęty, że warto nabywać nowe umiejętności.

2. Dziecko powinno być po obiedzie i odpoczynku, zanim przystąpi do odrabiania zadań domowych.

3. Określmy czas pracy dziecka. Zbyt długie siedzenie przy biurku nie sprzyja koncentracji i sprawia,że odrabianie lekcji kojarzy się dziecku z przymusem siedzenia przy biurku. Jeśli przewidujemy przerwy w czasie odrabiania zadań domowych, ustalmy to wcześniej z dzieckiem. Narastające zmęczenie podczas nauki zmniejsza koncentrację i stwarza atmosferę zniechęcenia.

4. Zadania domowe powinny być odrabiane w ciszy i spokoju, najlepiej w stałym miejscu, gdzie nic nie rozproszy dziecka.

5. Miejsce pracy powinno być wcześniej uporządkowane przez dziecko oraz powinny być przygotowane potrzebne pomoce i przybory.

6. Zwróćmy dziecku uwagę na to,że skupiona uwaga pomaga szybciej zapamiętywać.

7. Nie zadawajmy dziecko niepotrzebnych pytań i nie rozpraszajmy jego uwagi.

8. Dziecko powinno wykonywać najpierw polecenia trudniejsze a później łatwiejsze.

9. Po wykonaniu każdego zadania powinniśmy pochwalić dziecko. Taka pochwała motywuje do dalszej pracy i uczy wiary we własne możliwości. Doceńmy więc nie tylko efekt ale każdy wysiłek włożony w pracę.

10. Pracujmy z dzieckiem a nie za dziecko. Ograniczmy naszą pomoc tylko do takich zadań, przez które dziecko nie będzie mogło samodzielnie przejść. Uczmy samodzielności i odpowiedzialności.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne. Jednym praca domowa zajmie chwilę a innym całe popołudnie. Bądź cierpliwy/a i nie zniechęcaj się. Pokaż, że w każdej sytuacji dziecko może na Ciebie liczyć 🙂

Profesjonalne zajęcia szachowe

szachy

Profesjonalna gra w szachy!

Wrzesień 2018
« Sie